Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemine katıldığımda, halen prim ödediğim sosyal güvenlik sisteminden çıkabilir miyim?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı zorunlu sigortalardır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girdiğinizde, bunlardan çıkmanız söz konusu olamaz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden kaç yaşında emekli olacağım?

En az 10 yıl katkı payı yatırırsanız, 56 yaşınızı tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Sisteme kimler katılabilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne medeni hakları kullanma ehliyetini haiz kişiler katılabilir. Sisteme dahil olmanız için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan ya da çalışmadan da programa katılabilirsiniz.

Nasıl katılabilirim?

Allianz Yaşam ve Emeklilik ile sözleşme yaparak sisteme girebilir, tercih ve ihtiyaçlarınıza göre emeklilik planınızı belirleyebilirsiniz.

Sistem nasıl işler?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile yaşamınız boyunca düzenli olarak yapacağınız küçük tasarrufları uzun vadede değerlendirebilirsiniz. Sistemin amacı, emeklilik ve yaşlılıktaki nakit ihtiyaçlarınız için birikim yapmanızdır.

Katkı payı nedir?

Emekliliğinizde ihtiyacınız olacak geliri sağlamak için düzenli olarak biriktireceğiniz tutardır. Belirlediğiniz katkı payı tutarını, yıllık, altı aylık, üç aylık veya aylık olarak yatırabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine ne kadar katkı payı yatırmalıyım?

Emekli olduğunuzda da kendi ayaklarınız üzerinde durabilmeniz için, bugünkü gelirinizin en az %10’uyla yatırım yapmanızı öneriyoruz.

Sizin şartlarınıza en uygun birikim miktarı ve emeklilik planını belirlemek için 7 akıllı adımda emekliliğinizde ne kadarlık bir birikime ihtiyaç duyacağınızı hesaplayın

Sisteme katkı payı dışında toplu para yatırabilir miyim?

Bireysel emeklilik hesabınıza yılda 4 defa toplu para yatırabilirsiniz. Yatırdığınız bu tutarlar, seçtiğiniz emeklilik planındaki fonlara yönlendirerek değerlendirilir.

Vergi avantajı nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girerek hem katkı payı yatırmada ve yatırımın değerlendirilmesinde, hem de düzenli gelir ya da toplu para alma dönemlerinde önemli vergi avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Birikim yaparken:

  • Katkı paylarınızı gelir vergisinden düşürebilirsiniz.
  • Yatırdığınız katkı paylarını vergi matrahından indirebilirsiniz.
  • Bu sayede yatırdığınız katkı payının %35’i kadar görünmeyen kazancınız olur.

Birikimlerinizi değerlendirirken:

Emeklilik yatırım fonları getirileri gelir vergisinden muaftır.

Sistemden ayrılırken:

En yüksek vergi avantajından emeklilik hakkını elde ettiğinizde yararlanırsınız.

56 yaşına geldiniz ve sistemde en az 10 yıl süre ile birikim yaptınız ve emekli oldunuz. Bireysel Emeklilik Sisteminde elde ettiğiniz birikimi geri alırken bu tutarın %25’i vergiden muaf tutulur, kalan tutara ise sadece %5 oranında vergi uygulanır. Buna karşılık, sistemden daha erken ayrılmak durumunda kalırsanız, sistemde kaldığınız süreye bağlı olarak birikimlerinize %10 ya da %15 oranında vergi uygulanır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde vergi avantajından nasıl yararlanırım?

Brüt gelirinize göre değişmekle birlikte, yatırdığınız katkı payının %35’i kadar kadar vergi avantajına sahip olabilirsiniz.

Bu avantajdan ilk kez yararlanabilmek için emeklilik sözleşmeniz ile birlikte katkı payı yatırma belgenizi/dekontunuzu, çalıştığınız kurumun muhasebe/özlük işleri/ insan kaynakları gibi ilgili bölümüne ulaştırmanız gerekir.

Daha sonraki aylarda yanlızca katkı payı yatırma dekontunu düzenli olarak ulaştırmanız yeterli olacaktır.

Vergi avantajını hesaplamak için tıklayınız.

Temel kesintiler nelerdir?

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile, emeklilik şirketlerinin sistemin uygulanmasına yönelik yaptığı yasal kesintiler şunlardır:

  • Giriş aidatı: Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girişte ve her sözleşme için bir kereye özel ödemeniz gereken tutardır. Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu, emeklilik şirketlerine aylık asgari ücretin brüt tutarının yarısına kadar giriş aidatı alma hakkı tanır.
  • Yönetim gideri: Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu, emeklilik şirketlerine katılımcıların yatırdıkları katkı paylarının %8’e kadar olan kısmını yönetim gideri kesintisi olarak ayırma hakkı tanır.
  • Fon işletim gideri: Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu çerçevesinde emeklilik şirketleri, fon net varlık değeri üzerinden günlük en fazla yüz binde 10 (yıllık %3,65) oranına kadar fon işletim gider kesintisi yapabilir.

Yatırımlarım nasıl değerlendirilir?

Bireysel emeklilik planınıza yatırdığınız katkı payları, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.

Akıllı Adım Emeklilik Yatırım Fonları’ni incelemek için tıklayınız

Emekli olduktan sonra birikimlerimi nasıl alabilirim?

Emekliliğe hak kazandıktan sonra birikimlerinizi geri almanız için size farklı seçenekler sunuyoruz:

  • Birikimlerinizin tamamını bir defada toplu olarak alabilirsiniz.
  • Düzenli gelir elde etmek isterseniz birikimlerinizi geri ödeme programı için hazırlanmış Emeklilik Gelir Planı’na aktarabilirsiniz.